TÜYSÜZ SÜS KÖPEKLERİ

 

TÜYSÜZ SÜS KÖPEKLERİ

 

Tüysüz Süs Köpekleri; Tüysüz süs köpekleri denilince akla gelen ırkların başında, Tüysüz Çin Köpeği literatürdeki ismi ile Chinese crested ve Tüysüz Meksika Köpeği literatürdeki ismi ile Mexican_Hairless_Dog ırkları gelmektedir. Ülkemizde fazla bilinen ırklar değillerdir.

 

Tüysüz Süs Köpekleri, Kökeni tarih öncesi dönemlere dayanan; vücudu tüysüz, kafası, ayakları (çorapları) ve kuyruğu tüylü bir süs köpeği ırkı. Tüylü olanları "ponpon" olarak adlandırılır. Genellikle tüylü (ponpon) olarak doğarlar. Afrika'da ortaya çıktığı ve Çinli tüccarlar tarafından dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Tüysüzlüğe neden olan gen baskın ve ölümcüldür. İki baskın gene sahip olan enikler ölü doğarlar. İki çekinik gene sahip olanlar tüylü (ponpon) olarak doğarlar. Ponponlar farklı bir tür değildir.

Son derece oyun oynamaktan hoşlanan bir o kadarda herşeye duyarlı hassas yapısı vardır.Ailesine düşkünlüğünle genelde tanırlar.Diğer köpeklerle çoğunlukla sorun çıkarmazlar.Yabancılarlada arası genel olarak iyidir. Tüysüz Çin köpekleri; ince, nazik yapılı, 28-33 cm boyunda ve 2-4,5 kg'lık köpeklerdir. Tüyleri ve derileri çeşitli renklerde veya benekli olabilir. Tüysüz olanlar güneşten ve soğuktan sakınılmalıdır. Sevecen ve oyunbaz bir köpek türüdür.

 

"Bir Köpek bu dünyada kendinden daha çok sizi seven tek şeydir..."


Süs Köpeği Tüysüz Çin Köpeği yavrularımızın güncel durumlarını görmek için Facebook : Süs Köpekleri adresimizi ziyaret edebilir yada bilgi almak için  (0532) 343 80 41 arayabilirsiniz.

 


 

 Süs Köpekleri Danışmanı

Tayfun Hoca

 (0532) 343 80 41

Ana Sayfa

Etiketler : tüysüz süs köpekleri tüy dökmeyen süs köpekleri kıl dökmeyen süs köpeği