Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Cavalier King Charles

cavalier king charles spaniel

Cavalier King Charles fiyatları yavruları

Cavalier King Charles yavruları İngiltere Kralı II. Charles'ın favorisi olan eski Toy Spaniellerin görüntüsüne sahip yeni bir Toy Spaniel ırkıdır. Küçük ve güzel bir köpek olan bu şirin süs köpeği düz bir kafatasına ve konik bir burun yapısına sahiptir. Gözleri yuvarlak ve canlı, fakat dışa çıkıntılı olmayıp, kulakları uzun, düşük ve tüylüdür. Uzun, ipeksi güzel bir kürke sahiptir.

Cavalier tüy yapısı uzun, ince, düz veya hafif dalgalıdır. Kürk rengi siyah-ten, tricolor (üç renk) veya Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde olabilir. Blenheim köpeklerde baş üzerinde kulakların arasında koyu kestane renk olması arzu edilir. Kuyruk isteğe bağlı olarak kısaltılabilir, fakat normal uzunluğun 1/3 ünden kısa olmamalıdır.

King Charles Yavruları

cavalier king charles yavruları

cavalier king charles yavru   King Charles

Cavalier King Charles   cavalier yavrusu

cavalier king charles yavruları   Cavalier King Charles Fiyatları

Cavalier King Charles Yavru   Cavalier King Charles Yavruları

Cavalier King Charles fiyatları

Cavalier King Charles Spaniel sahiplenme fiyatları Pandemi öncesi 1800 TL ile 3000 TL arasında değişmekte iken, bu fiyat skalası sınırların kapatılmasından dolayı, cavalier king charles fiyat 2.500 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik göstermeye başlamıştır. Cavalier King Charles fiyatlarını etkileyen faktörler, bu ırkın yüz görünümünde oluşan maskenin albenisinden, şecere durumuna, anne ve babanın soy ağacına göre değişiklik yansıtabilmektedir.

Cavalier özellikleri

Cavalier king charles yavruları ırkı canlı, hareketli, coşkulu bir köpektir. Coşkusunu en güzel şekilde heyecanla kuyruk sallayarak belli eder. Sportif ve dışa dönük bir ırktır. Korkusuzdur ve sahibini memnun etmekten hoşlanır. Yeterince zeki bir ırk olan Cavalier, eğitimi kolay, nazik, itaat eğitimine başarıyla yanıt veren bir ırktır. Diğer köpeklerle ve petlerle iyi anlaşır. Cavalier yalnız kalmak istemez, özellikle ilgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır. Bu ırk pet olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen köken aldığı ırkların avcılık içgüdülerini taşır. Koku ve görme duyusu kuvvetlidir. Bazen ilgisini çeken bir kokunun veya bir hayvanın peşine düşebilir, bu nedenle güvenli olmayan çevrelerde tasmasız dolaştırılmamalıdır. Belli yaşın üstündeki çocuklarla daha iyi anlaşır.

Cavalier, Düzenli olarak fırçalanması ve taranması gerekir. İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Özellikle kulaklardaki ince tüyler dolaşmaya ve düğümlenmeye yatkındır. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Banyo sonrasında tamamen kurutulmalı ve vücudun ısısına dikkat edilmelidir. Gözler bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığı yönünde takip edilmelidir. Cavalier orta derecede tüy döken bir ırktır.

Genellikle uzun tüylere sahiptir Cavalier King cinsi köpekler. Dökülmelere engel olmak amaçlı haftada birkaç kez tüyler taranmalı. Tüylerin parlak ve sağlıklı olması köpeğinizin genel sağlığının bir göstergesidir. Bu yüzden köpeğinizin genel sağlığı hakkında tüylere bakılarak bir sonuç çıkarılabilir. Soluk aşırı seyrek ve gevşek bir görüntü sağlıksızdır. Köpeğinize banyo yaptırırken tüylerin kolay taranması ve zarar görmesini engellemek için köpekler şampuanı kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra cildin tahriş olmasını engellemek ve olası rahatsızlıklarına karşı iyi bir tercih olacaktır. Yaz aylarında tüyleri çok fazla kısaltmamaya özen gösterin. Çünkü tüyler köpeğin cildini güneş ışınlarından ve sıcaktan koruyacaktır.

English Toy Spaniel'in bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çaprazlamalar sonucu elde edilmiştir. Yetiştiriciler, Kral II. Charles'ın portrelerinde görülen güzel Toy Spanielleri andıran köpekler yetiştirmeyi amaçlamışlardır. 1920'lerde Londra'da yapılan bir showda King Charles ırkından uzun burunlu olanlara ödül verilerek Van Dyck'in tablolarında görülen köpeklere çok benzeyenler seçilmiş ve ırkın elde edilmesinde kullanılmışlardır. 1940'larda bu köpekler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş, 1980 yılında UKC tarafından resmi olarak tanınmış, 1996'da ise AKC tarafından Toy grubuna dahil edilmiştir. Yapı olarak Pug burunlu King Charles Spaniel'den farklı olsa da isim benzerliği nedeniyle zaman zaman karışıklıklar yaşanmaktadır.

Beslenmesi

Sahipleri tarafından titizlik ile araştırılmalıdır. Sofrada yemek yendiği zaman köpekler beslenmemelidir. Bu durum onların alışkanlık kazanmasına neden olarak, siz ne zaman sofraya otursanız onların sizden yemek istemesi manasına gelecektir. Bu nedenle sofrada yemek yerken hiçbir zaman rahat edemezsiniz. Bu canlıların yavruları kemirme ihtiyacı hissettiklerinden çevrelerinde onun kemirmesi muhtemelen olan, sizin için değerli eşyaları çevresinde bırakmamalısınız. Ayakkabı, terlik ve çorap gibi. Bunun yerine onların rahat kemirebileceği ve zarar vermeyeceği özel oyuncakları ya da topları tercih edebilirsiniz. Yemek yedikten sonra bu canlılar çok aktif olurlar. Evin içinde hızlı bir şekilde koşturabilir ve çok istekli bir şekilde sizinle yemek yedikten sonra oyun oynamak isteyebilir. Köpeğin mamasını her 12 saatte bir olacak şekilde verebilirsiniz. Onları beslemek için en uygun olan saatler sabah 9 ile akşam 9 saatleridir. Kuru mama tercih etmeniz onların sağlığı açısından uygun olacaktır. İçeriğindeki proteinlerin yüksek olması hayvanınız için avantaj olacaktır. Pro Plan, Royal Canin tercih edilebilir.

Genel Bilgiler
Kafa büyüklüğü vücuduna oranla ne büyük ne de küçük olan bu sevimli köpek ırkının gözleri yuvarlak ama belirgin değildir. Gözleri kenarları siyah olan bu cinsin kulakları başının üst kısmından başlayarak çenesinin altını geçecek şekilde geçmektedir. Genelde üreticiler tarafından makul olarak kabul edilen renk kombinasyonu gözleri kahverengi ve alnından başlayarak çenesine doğru inen beyaz bir akıntı olması yönündedir. Boyuna göre uzun bir bedene sahip olup bacakları da boy uzunluğuna oranla biraz kısa kalır. 

Boy ve Ağırlığı

Yükseklik 

Erkek 30 - 33 cm Dişi 30 - 33 cm

Ağırlık 

Erkek 5 – 8 Kg Dişi 5 – 8 Kg

Karakteri :

enerji dolu, hareketli, bir köpektir. Oyun oynamayı seven sportif bir ırk olan Cavalier King Charles sahibi ile vakit geçirmekten hoşlanan tam bir kucak köpeğidir. Zeki olan bu ırk eğitime açık fakat temel itaat eğitiminin yeterli olacağı bir cinstir. Kurallar belirlenmediği takdirde şımararak agresifliğe dönüşebilecek bir yapıya sahip olduğundan 8. haftadan itibaren eğitiminin başlatılması önerilmektedir. Ev köpeği olarak anılsa da daha önceleri av köpeği olarak kullanıldığından oku ve görme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Isırma, havlama gibi özellikleri olmasa da fazla sabretmeyen bir cin s olduğundan Golden Retriever gibi büyük cinslerin sabrını bu boyuttaki bir köpekten beklememek gerekir. 
 
Tüy Uzunluğu: Orta uzunlukta
Tüy Yapısı: Yumuşak, Düz yer yer hafif dalgalı.
Fırçalanma İhtiyacı: Haftada en az İki fırçalama yeterlidir
Tıraş ve Banyo: 3-4 haftada bir banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyleri kontrol etmeli ve gerektiği zaman kısaltılmalıdır. 
Tüy Dökümü: Orta derecede tüy döker
 
Cavalier orta uzunlukta tüylere sahip olan cinsin tüyleri özel bir kürk olduğundan değil tüy dökümünün önüne geçilmesi açkısından özenli bir bakım gerektirir. Günlük tüy tarama ve aylık yıkanma rutinleri yerine getirildiğinde tüy dökümü en aza indirilebilir. Tüylerinin bir diğer özelliği ise yumuşak ipeksi bir dokusu olması. Tıpkı yavru köpeklerin yumuşak yavruluk tüyleri gibi Cavalier cinsinin yetişkinlik çağında da bu tip ipeksi tüylere sahiptir. 

Apartman Dairesinde Bakılabilecek en uygun Irk

Evde bakılabilecek en ideal köpek olarak anılan Cavalier King Charles cinsinin ev için tek kusuru tüy dökmesinin fazla olmasıdır. Bunun yanında havlama huyu olmamasına rağmen eğer eğitimi yeterli derecede verilmezse şımarık bir yapıda olup havlamaya meyillidir. Ebatları dolayısı ile daireler için uygun olan bu ırk enerjisi yüksek bir ırk olduğundan yürüyüşlerine ve egzersizlerine önem verilmesi gerekir. Tuvalet pedini kullanmayı sevmeyen bu cinste tuvalet eğitimi erken yaşta verilerek takip edilmesi gerekir. Yeni insanlar, çocuklar ve evcil hayvanlarla arası iyi olan Cavalier King Charles evde bakılmak için aranan tüm özellikleri bünyesinde toplar. Yalnız çocuklarınız 2,5-3 yaşlarında yani ne yaptığının çokta farkında olmayan yaşlarda ise özellikle köpeğin yavruluk döneminde çocuk ile köpeği yalnız bırakmamanız tavsiye edilir.

Özellikleri :

İnsanlarla arkadaşlık seviyesi yüksek olan bir cinstir. İnsana olan bağımlılığından dolayı uzun saatler yalnız bırakılmaması önerilir.  Özellikle ilkbahar ve sonbaharda bu cins düzenli tüy döker. Bu sebepten düzenli tarama ve fırçalama gereklidir.  Evde bir bahçeye sahipseniz ve bahçede serbest bırakırsanız bu cins bir av köpeği olduğundan etrafta dolanan kuş, böcek gibi küçük avları sürekli kovalar. Irk yüz yıllardır evlerde bakıldığından dış alan için uygun değildir. Sadece gün içinde enerjisini atmak ve oyun oynamak için bahçeye salınabilir.

Bu Irk İle İlgili Bilinmeyenler :

 
Amerika Birleşik Devletleri'nde, 18. en popüler saf ırktır. Kral II. Charles, yanında en az üç köpeği olmadan herhangi bir yere gitmediği söylenir. Hatta kaynakların bir kısmı da kralın köpeğiyle ilgilenmekten krallığını ihmal etmesi ile suçladı. 1985'te Başkan Ronald Reagan karısına Noel için Rex adında bir Cavalier King Charles hediye etti. Kral bu cins köpeğin hiçbir hayvanlara yasak olan, Parlamento binasını köpekleri için serbest hale getirdiği kanunu koyduğu söylenir. Onun kanun bugün hala yürürlükte. Tarihi yüzyıllara dayanmasına rağmen, Bu ırk 1920'lere kadar uzanmaktadır. Amerikan Köpek Kulübünün yeni bir üyesidir. AKC ilk olarak 1995 yılında Cavalier ırkını tanıdı. 

Kraliyet Ailesinin Özel Köpeği Cavalier Irkının Tarihi 

 
Soyluluk sembolü Kral olarak bilinen türün hayat hikayesinin tarihi gelişiminden bahsedelim. English Toy Spaniel cinsinin bir alt kategorisinde yer alan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çapraz çiftleştirme sonucu üretilmiştir. İspanya'da kraliyet mahkemelerinde ve soylu evlerinde, Fransa, İngiltere ve İskoçya'da da bulunmuşlar ve genellikle sahiplerinin portrelerinde sıkça yer almışlardır. İskoç Stuart ailesi özellikle küçük köpeklere düşkündü. İskoç Kraliçesi Mary idam edildiği sırada yanında  oyuncak Spaniel vardı. İngiliz hükümdarları, kötü şöhrete sahip olan Kral I. Charles ve oğlu II. Charles, en nihayetinde onurun isminde isimlendirilen bir siyah ve çok çeşitli renklere sahip olan oyuncak spaniel'e isimlerini vermişlerdir. Charles’ın  ölümünden sonra, Kral Charles Spaniels'in popülaritesi azaldı ve Puglar ve diğer kısa yüzlü ırklar yeni kraliyet favorileri oldular. Kral Charles Spaniels bu köpeklerle yetiştirildi ve sonunda kısa burun ve kubbeli kafa gibi özelliklerinin çoğunu geliştirdi.

İletişim

Cavalier King Charles üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 - 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa