Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Maltese Terrier

maltese terrier fiyatları

maltese terrier fiyatları yavrusu özellikleri

Maltese terrier Apartman dairesi ve bahçesiz evler için son derece uygun olan Maltese Terrier ırkı için şahsi düşüncem çocuklu aile ortamında bakılabilecek süs köpekleri arasında en uygun ırk konumundadır. Bakımı diğer süs köpeği ırklarına göre daha basit ve daha az masraflıdır. Anatomik yapılarından dolayı, sütten kesilmelerinden 5. ayına kadar olan dönemde ana aşılarına dikkat edildiği sürece viral hastalıklara yakalanma riskleri yok denecek kadar azdır.

Maltese terrier yavrusu özellikle anne sütünden kesildikten sonraki dönemde dahil oldukları aile yaşantılarına adaptasyon döneminde kısa süreliğine uygulanacak disiplin müfredatı köpeğin ilerleyen ömründe son derece olumlu şekilde geri dönüş sağlayacaktır. Bu ırk en eski köpek ırklarından olup, köken olarak orta Akdeniz ülkelerinden olan İtalya’ dan geldiği bilinmektedir. Maltese terrier yavrusu gerek aileye adaptasyonu geek aile prensiplerine adaptasyonunda son derecr başarıldır.

maltese terrier

maltese terrier fiyatları

Maltese terrier fiyatları, erişkin olma hallerinde ulaşacakları ebatlara göre 3.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Maltese terrier fiyatları bu sevimli ve şirin süs köpeği ırkının tam erişkin olma sürecini tamamladığında ulaşabileceği ebatlara göre 3500 TL ile ile 8000 TL arasında fiyat farklılıkları göstermektedir.

Bu ırkı sahiplenirken öncelik maltese terrier fiyatları sorgulamak yerine teacup, 0 numara, 1 numara gibi erişkin olduğunda temsil edeceği sınıfı sorgulamak daha yerinde karar olacaktır. Süs köpekleri sınıfında daire de beslenebilecek ırklar arasında maltese terrier fiyatları ev içerisinde beslenebilecek cinsler arasında en uygun olan süs köpeği konumundadır.

Maltese Terrier Yavrusu

maltese terrier fiyatı    satılık maltese terrier fiyat

Rivayetlere göre 3000 yıllık geçmişe sahip olup, geçmişi ile eski ırk konumundadır. Maltese terrier yavrusu oldukça yoğun astarı ile adeta uzun saçlara sahip olup, günümüzde en fazla alep görmektedir.

maltese terrier yavruları    teacup maltese terrier fiyat

maltese terrier yavrusu    maltese terrier teacup

satılık maltese terrier yavru fiyat    satılık maltese terrier yavru fiyatları

Özellikleri

Canlı, oyuncu ve hayat doludur. Sahibine karşı kibar, malta terrier yavru sevgi dolu ve sadıktır. Oldukça zekidir ve doğru şekilde ödüllendirilirse küçük numaralar öğrenebilir. Şüpheli durumlar karşısında iyi alarm köpeğidir. Diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Dışarıda oynamaya bayılır, ancak su birikintilerini sevdiğinden eve gelince banyo şart olabilir. Bu ırk dikkatsiz, çocuklara karşı huysuz olabilir ve bazıları zor tuvalet eğitimi alır. Bazen çok yemek seçici olabilir. Bu ırka karşı fazla şımartılıp aşırı korumacı olunmamalıdır. Aksi takdirde misafirlerden sahibini kıskanabilir.

Irk Kökeni : Bu çok eski ırk, Yunanlı filozof Theophrastus tarafından Malta'nın eski adı olan "Melita" ırkı olarak tanımlanmıştır. Minyatür Spaniel ve poodle kanı karıştırılarak İtalya' da üretilmiştir. İngiltere'ye Haçlı Savaşlarından dönen şövalyelerce getirildiğine inanılmaktadır. Irk özellikle de kadınlar arasında çok yaygındır. Malta' nın Romalı Valisi Publius, Malta Terrierini o kadar severdi ki onun resmini yaptırmış ve adına şiir yazdırmıştır. Bu gün Maltese Terrier çok sevilen evcil dostlardan biridır.

Diğer süs köpekleri cinslerine göre arz talep konusundan dolayı daha yüksek konumdadır. Bu minik cinslerin karakterleri de gerçekten yumuşacıktır, ailelerine karşı aşırı düşkün ve sevgi dolu olan bu sevimli ırk hayatları boyunca neşeli ve canlı olmaya devam ederler. Yalnızca çocuklarla anlaşma konusunda pek başarılı değildir, diğer köpeklerle ve kedilerleyse gayet iyi anlaşabilirler. Yabancılara karşı da sevecen olma eğiliminde olup, bu ırkı sahiplenmeniz durumunda onu rahatlıkla her yere yanınızda götürebileceğiniz anlamına gelir. Son derece zeki de olan bu küçük köpekler oyun oynamayı da severler.

Sözün özü, karakteri uyumlu, neşeli ve sevecen olarak tanımlanabilir. Bakımı : Uzun ve ipeksi tüylerini mutlaka düzenli olarak taramak gerekir. Ayrıca bu köpeklerde ağız çevresinde ve göz çevresinde lekelenme görülebilir, bunu engellemek için bu bölgeler düzenli olarak temizlenmelidir.

Bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken konuda kulak temizliğidir. Kulaklarının içi oldukça tüylüdür, kulak sağlığı için kulak içindeki tüyleri kısaltmak ve kulaklarını da düzenli temizlemek gerekir. Ortalama ömrü 12-15 yıl arasında olan bu ırkın fazla egzersiz ihtiyacı yoktur, günlük kısa yürüyüşler yaptırmak egzersiz ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

Rastlanabilecek rahatsızlıklar : Patellar lüksü: Kısaca dizkapağı çıkığı olarak tanımlanabilecek bu hastalık çoğu ırklarda görünebilmektedir.

Sağırlık : Beyaz renkli cinslerinde sağırlık görülme riski diğer köpeklere kıyasla oldukça yüksektir. Beyaz renkliı ırk titreme sendromu: Beyaz köpekleri etkileyen bu hastalık tüm vücutta titreme, gözlerin hızlı hareket etmesi ve koordinasyon bozukluğuna neden olur. Semptomlar genellikle köpekler 6 aylık ila 3 yaşındayken ortaya çıkar. Ayrıca aşırı strese girdiğinde de bu durum ortaya çıkabilir.

Trake çökmesi : Bazı ufak cinslerin akciğerlere hava taşıyan trake borusunun çökmesi durumuna yatkındır. Bu sorunun en önemli belirtisi kronik, kuru ve sert öksürüktür. Burada unutulmaması gereken önemli konu, her maltese terrierin bu hastalıklara yakalanma riski bulunmamaktadır, biz insanlarda da yüzlerce hastalık var, kendinizi düşünün, ne demek istediğimi sanırım anlayacaksınız.

maltese terrier yavruları satılık

Genel Bilgiler
Maltese terrier yavrusu en eski bilinen ırklar arasındadır, öyle ki milattan önce 500’lü yıllara ait amforanın üzerindeki köpek resminin Maltese terrier olduğuna inanılıyor. Bu cinsten Antik Yunan ve Roma edebiyatında da bahsediliyor, yani Maltese terrier yavru gerçekten çok eski köpek cinsi olduğu bilinen bu ırk spitz köpeğinden geliştirildiği düşünülse de bu bilgi kesin değil.  Bu arada ünlü filozof Aristotales’in de Maltese terrier ırkından bahsettiği biliniyor. Yani Malta terrier kesinlikle en eski oyuncak köpek cinslerinden biridir.

Maltese terrier fiyatları, apartman dairesi ve bahçesiz evlerde bakılabilecek tüy dökmeyen anti alerjik köpek ırkları arasında en uygun olanıdır. Beslemek isteyen ailelerin en fazla tercih ettiği ırklardan biridir. Bunun nedeni apartman hayatına en alışık olan tür budur. Aynı zamanda tüy dökmeyen yapısı ile sahiplerine rahat bakım olanağı sunmaktadır. Eğer ilk defa köpek besliyorsanız bakımı ve eğitimi çok kolay olduğu için Malta Köpeği tam size göredir. Bu türü besleme kararı almadan önce ırkın özellikleri hakkında size vereceğimiz bilgileri mutlaka göz ardı etmemelisiniz.

Malta köpeği beslemenin güzel olduğu kadar zahmet gerektirecek bazı yönleri de vardır. Burada tür hakkında verilen bilgiler sizin doğru türü seçip seçmediğinize karar vermenizde size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu sevimli ırkın özelliklerinin başında sıcakkanlı bir tür olması sebebiyle ilk kez gördüğü insanlara kolay bir şekilde ısınabiliyor. Şımarık tavırları ile kalabalık ortamlarda tüm dikkati üzerine çekmekte üzerine yoktur. İlgi bağımlısı bir ırk olduğu için bakımı süresinde ona aldığınız oyuncaklara dikkat etmelisiniz.

Oyuncaklarını çok sevmeli ve ilgisiz kaldığı durumlarda oyuncaklar ile kendini tatmin edebilmelidir. Diğer ufak yapılı ırklara göre bir arkadaşa ihtiyaç duymadan tek başına kolayca eğlenebilen türlerden sadece birkaçının arasında bulunur. Alışma süreci haricinden evde beslediğiniz kediniz ile birlikte dahi yan yana oyun oynayabilirler. Sadece paylaşımcı olması konusunda birkaç sorun bulunmaktadır. Eğer evde farklı bir hayvan besliyorsanız bu ırkının oyuncakları ve maması sadece ona özel olmalıdır. Şımarık olduğu kadarda bencil bir hayvandır.

Dünya standartlarında bu tür için belirlenmiş ağırlık 4 kg ve daha altıdır. Boy konusuna gelindiğinde belirlenmiş bir boyut olduğunu söylemek çok zordur. Erkek olan maltese terrierler 21 – 25 cm arasında boyutlara sahiptir. Dişi olanlar ise erkeklerden çok az daha kısadır. Bu cinsin en fazla talep gören tarafı “teacup” olarak adlandırılan kilosu 3 kilonun altında olanlarıdır. Bu boyutta olan köpekler sıcak havalardan çok çabuk etkilenmektedir.

Genel görünüm olarak her zaman beyaz renktedir. Sağlıklı bir türün karın bölgesinin rengi pembe olmak zorundadır. Yaşı ilerledikçe alt bölgesinde olan kararmalara tamamen güneş ışığı sebebiyle oluşmaktadır. Bu tür yaşı ilerledikçe hissedilmeyecek kadar renk değişikliği yaşayabilir. Beyaz renk olan bir maltese terrierin göz, burun ve patileri simsiyah olmalıdır. Eğer köpek tüylerine karşı alerjiniz var ise bu türün tüylerinin hipoalerjenik bir yapıda olması sebebi ile size hiçbir türlü zarar vermeyeceğini bilmelisiniz. Ardından bu tür hiperaktif ırklar insan psikolojisini düzeltme tedavilerinde kullanılmaktadır. Hareketli bir yapıya sebep oldukları için yaptığı şebekliler ile insanı kolayca eğlendirebilirler.

Sahiplenmeden Önce Bunları Mutlaka Bilmelisiniz,  Soğuk havalara karşı çok dayanıksız olan bu ırk eğer çok fazla soğukla temas halinde olursa çok kolay bir şekilde hastalanabilir. Eğer 2.5-3 yaş aralığında bir bebek sahibiyseniz, bu tür sizin için kesinlikle uygun değildir. Irk çok küçük olması sebebiyle bebeğiniz ile anlaşamayabilir. Ağız ve göz çevresinin bakımını kesinlikle aksatmamalısınız. Tüylerinin lekeli kalmaması için bu çok önemlidir. Tek başına eğlenebilen bir cins bile olsa uzun süreli yalnız bırakmamalısınız.

İletişim

Maltese Terrier üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 - 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa