Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.
Pug Köpek

pug köpek

Pug Köpek Fiyatları Yavrusu

Pug yavrusu ülkemizde Pug olarak bilinse de literatürde Irk ismi Mops olarak geçmektedir. Kökeni Çin ülkesine ait olup, 5 ile 8 Kg. arası bir kütleye sahip olup, basık burunlu olmasından dolayı yaşam süresi 10 ile 12 yıl arasındadır. Pug yavrusu diğer petlerle ve insanlarla arası son derece iyi sayılmaktadır.

Pug köpek eğitilebilirlik seviyesi farklı bir eğitim yapısına sahip olup, eğitim müfredatında değişken aralıklı eğitim müfredatı uygulanması halinde başarı seviyesi yüksektir. Pug yavrusunun tüy dökümü orta derecededir. Pug Irkı renkleri Gri, Siyah ve ülkemizde az bulunan Beyaz Pug rengi bulunmaktadır. Eğitilebilirlik seviyesine dikkat edilmesi durumunda ilk defa köpek besleyecekler için de ideal sayılır. Pug Yavru apartman dairesinde beslenmesi uygundur.  Pug renkleri arasında fiyat farklılıkları yaşanmakla birlikte, siyah pug yavrusu talep gören en fazla pug familyası konumundadır.

pug köpek

Pug fiyatları

Pug fiyatları, Bu sevimli ve pörtlek gözlü ve son derece sevimli köpek ırkını ülkemiz bir TV kanalında yayınlanan dizide "RIFKI" isimli Pug yavru tanımaya başlamıştır. Pug Köpek fiyatları renkleri ve şecere durumuna göre 3.500 TL ile 5.500 TL arasında satış fiyatları görülmektedir. pug fiyatı eşleşme ve doğum zorluklarından dolayı yüksektir. Siyah pug ırkının fiyatları açık renkli olanına göre bir miktar daha fazladır. Siyah pug fiyatları 4.000 TL ile 6.000 TL arasındadır.

Pug fiyatları ülkemizde Pandemi öncesi, 1500 TL ile 2500 TL arasında seyretmekte iken, Pandemi önlemleri kapsamında sınırların kapatılmasından dolayı, iç üretimin piyasalardaki talebe yetişememesinden dolayı pug fiyatları olması gerekenden yüksek seviyelere ulaşmıştır.

pug fiyatları

Satılık Pug Yavrusu

pug yavrusu  Pug Fiyatları

Özellikleri

Pug ırkının karakteri, küçük pakette büyük köpek olarak bilinir. Mutlu, hareketli ve sadık köpeklerdir. Oyun oynamayı dolayısıyla da yaramazlık yapmayı severler. Biraz inatçıdırlar. Çok zeki olsalar da tekrar içeren eğitim rutinlerinden çabuk sıkılırlar. Pug yavrusu ses tonunuza karşı duyarlı olduğundan sert cezalara gerek yoktur. Bu köpek ya çok heyecanlı ya da donuk karakterli olabilir. İyi bir bekçi köpeğidir; ancak gereksiz havlamaz. Pug diğer köpekler ve ev hayvanları ile iyi geçinir.

Çocuklar ve eve gelen ziyaretçilerle de arası iyidir. Çok fazla ilgi istediğinden kıskanç olabilir. Pug yavrusu apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz. Siyah pug yavrusu ile diğer renkler arasında karakter olarak her hangi bir farklılık bulunmamaktadır.

satılık pug siyah

Geçmişi  hakkında aslında resmi net bir veri yok gibi. MÖ. 400 yılında Asya'da ortaya çıktıklarına inanılmaktadır.Kısa tüylü Pekingese ırkından türemesi ihtimal dahilindedir,ancak başka bir senaryoya göre küçük bulldog ırkından türemişlerdir,başka bir inanışa göre de nadir Fransız Mastiffi Dogue de Bordeaux'nun minyatürü olduğu da düşünülmektedir. Özellikle sahibine karşı sevecen,duyguludurlar.Isırma eğilimli olmalarına karşın iyi huyludurlar. Apartmanlar için uygun köpeklerdir.Ev içinde çok hareketli değillerdir,bahçesiz evlerde yaşayabilirler.Aşırı sıcak ve soğuklara dayanamazlar.Pug ırkı düz bacaklı kısa ve güçlü köpeklerdir,bol hareketli oyunları severler,sağlıklarını korumak için düzenli egzersize gereksinimleri vardır.

İnsana arkadaşlık eden köpektirler ve daha çok bayanlar tarafından tercih edilirler.Son derece mutlu, hareketli, yaramazlık yapmayı seven biraz inatçı köpeklerdir. Çok zeki olmalarına karşın eğitilmekten çabuk sıkılırlar. Pug köpek ırkı sahiplerinin ses tonuna duyardılar bu sebeple ceza vermeye gerek yoktur,gereksiz havlamazlar,diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler,eve gelen misafirlerle iyi anlaşabilirler ancak ilgi istediklerinden kıskanç olabilirler.İngiliz ressam William Hogarth bu ırk köpekleri çok severdi o'nun sayesinde İngiltere ve Avrupa saraylarında popüler bir hale geldiler. Ayrıca Tibet manastırlarında pet olarak beslendi ve oradan da Japonya'ya götürüldüler. Pug köpek ırkı tarihi olaylarda da rol oynamışlardır bir Pompey adlı Pug köpeği 1572'de Prens William'a yaklaşan suikast çiye karşı uyarmıştır. Ayrıca Napolyon hapisteyken karısı Josephine Pug ırkının tasmasına sakladığı gizli mektuplar gönderiyordu.

AKC ırkı 1885 'de kabul etti ve ırk popüler bir eşlik köpeği haline geldi. Pug bugün bekçi köpeği ve küçük numaralar öğrenmek konusunda yetenekli olduğunu kanıtlamıştır.

pug yavrusu

 

Pug Köpek Irkı hakkında bilinmesi gereken genel bilgiler
Pug cinsinin yüz hatları oldukça kıvrımlı haldedir. Bundan dolayı aralarında yiyecek kırıntıları, tükürük ve kir birikir göz enfeksiyonları ve mantarlara sebebiyet verebilir. Kötü koku oluşumu olabilir. Tahriş ve kızarma olup köpeğinizin canı yanabilir. Bu nedenle yüz kıvrımlarının temizlenmesi gerekir. Temizlerken; 
 
Köpeğinizin cildinin tahriş olmuş ya da kızarmışsa köpekler için olan nemlendirici kremleri yavaşça yüzündeki kıvrımlara uygulayın. Hafif nemli bir pamukla kıvrımları yavaşça içindeki kirleri alarak temizleyin. Haftada bir düzenli olarak bu kıvrım ve katmanları temizleyin. Eğer koktuğunu düşünürseniz daha kısa zaman içinde de temizleyebilirsiniz. Burun deliklerine ve gözlerine kirlerin buluşmamasına dikkat edin. 

Su İçeriğinin Sağlıklı Olduğundan Emin Olun

Bu cinsin su ihtiyacı diğer köpeklere göre fazladır. Havanın kuru olduğu kış aylarında ve yaz aylarında özellikle su ihtiyacına dikkat edilmeli. Pug’ınıza içirdiğiniz su musluk(şebeke) suyu olmamalıdır. Şebeke sularının içinde zararlı bakterileri ve hastalıklarından korunmak için bulunan bazı maddeler köpeğiniz için sağlıklı değildir. Mide ağrısı, ishal veya kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.  
 
Diğer zarar verecek maddeler arasında Krom, kanserojen etkisi olabilir Flor, köpekler için toksit maddedir, Klorit, merkezi sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir, HCB karaciğer hastalığına ve cilt lezyonlarına neden olabilir, ve ağır metaller organların işlevlerinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle hazır su kullanarak ve içeriğine dikkat ederek su içimi kontrol edilmeli. Kilo başı 1,5-2 litre günde su içmeleri gerekir.

Genel ve Faydalı Bilgiler

İnsanlara kolay alışan ve onlarla vakit geçirmeyi seven bir cinstir. Bundan dolayı da her zaman sevgiyle büyümek ister. Sevgiyle yaklaştığınız zaman ona yaşamanızın düzenine ait her şeyi öğretebilirsiniz. Bu ırktan gelen köpekler bazı kaynaklarda Mops olarak da adlandırılır. Yaklaşık olarak 2000 sene öncesine kadar uzanan oldukça antik bir cinstir. Çin imparatorluğunda yassı yüzlü oyuncak olarak adlandırılmıştır. Bu ırkın genel özellikleri arasında; 

Kare şekilde var olan vücutları oldukça tıknazdır, Bu ırkın tek cinsi bulunur, Ortalama olarak yükseklikleri 10 ila 13 cm civarındayken ağırlıkları 6 ila 8 kg arasında değişir, Kafa bölgesi büyük olan ırkının bu bölgede girinti ve çıkıntısı bulunmaz, Alın bölgesinde kırışıklar mevcuttur ve oldukça derindir, Dışarı çıkık gözleri koyu renklidir ve her daim meraklı bir ifadesi bulunur, Heyecan yaptığı zamanlarda gözlerindeki ışıltı mutlaka fark edilir, Kulak bölgesi incedir, Burun bölgesi kare, küt ve kısa şekildedir, Boyun bölgesi büyük kafasını taşıyabilir güçlüktedir ve kavisi bulunur, Tüyler, oldukça yumuşak, düz, kısa ve parlaktır. Düzenli olarak bakım gerektirir.

Pug Yavruları Egzersiz, Diyet ve Rutin Bakım Programı

Gelen köpeğinizin daha sağlıklı ve uzun şekilde yaşamasını istiyorsanız onun günlük bakımlarının yapılması gerekir. Bakım programına egzersiz ve uygun olan beslenme dahil edilmesi gerekir. Düzenli bakım programı için aşağıda bulunan detayları takip altına almalısınız. Yavru Pug köpeğinizi gün içinde mutlaka denetleme altında tutun. Sahiplendiğiniz yavru köpeğinizin alışma sürecinde evin odalarının kapılarının kapalı tutulması gerekir. Bu sayede köpeğinizi beladan ve ağzını alması gereken zararlı maddelerden uzak tutarsınız. Haftada en az 1 defa tüylerinin fırçalanması gerekir. Köpeğinizin diş bölgesi temizlenmediği zaman hastalıklar meydana gelir. Bundan dolayı haftada en az 3 defa fırçalama yapılması önemlidir.

Pug Yavrularının kulak bölgesinin haftada 1 defa temizlenmesi genel bakımı için gerekir. Temizleme işleminin nasıl yapılacağı konusunda veteriner hekimden yardım alınabilir ve uygulama öğrenilebilir. Enfeksiyon sorunun olmaması adına yüz ve vücudunda bulunan derin düzeydeki kırışıklıklar sık sık temizlenmelidir. Ayriyeten bu bölgelerin nemli kalmaması önemlidir. Bu cins daire yaşamı için uygundur ama düzenli olarak yürüyüşe çıkması da gerekir. Aşırı sıcaklık bu cins için uygun değildir. Sıcağa karşı hassastır. Uzun süre sıcağa maruz kalmasından kesinlikle kaçınmak gerekir. Isı strese girmesine sebebiyet verir. Köpeğinizin beslenmesini kesinlikle bir düzen içinde tutmanız gerekir. Aşırı düzeyde beslemek kilo sorunuyla uğraşmanıza neden olur. Ayrıca doğru ve besleyici gıdalar verilmelidir. Köpeğinizi düzenli egzersize alıştırmanız gerekmektedir. Yavruluk dönemi içinde egzersiz konusunda aşırıya kaçmamak önemli bir detaydır.

Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Köpeğinizde meydana gelen anormal düzeydeki bir semptom meydana geldiği zaman ciddi hastalık belirtisi olabilir. Tabii ki her anormal semptom ciddi bir hastalığın belirtisi de olmaz. Bu konuda veterinere danışmak gerekmektedir. Özellikle aşağıdaki belirtiler meydana geldiği zaman veteriner hekim aranmalıdır.  

     İştahta azalma ve su tüketiminde azalma meydana gelirse, Kırık diş varsa, Kırmızı diş eti sorunu bulunuyorsa, Ağız kokusu ve tartar birikimi varsa, Tüylerde aşırı dökülme mevcutsa, Kaşıntılı cilt sorunu varsa, Zihinsel açıdan donukluk sıkıntısıyla karşı karşıyaysanız, Saldırganlık ve korku sorunları varsa, Ateş ve kilo kaybı varsa, bu sıkıntılar baş gösterdiği zaman acil şekilde veteriner hekime götürmek oluşabilecek ciddi sıkıntıların kısa zamanda önüne geçmeye olanak sağlar.

Pug Yavrusunun yaşam ömrü

Siyah Pug, 12 ila 15 sene aralığında yalar. Özellikle dişi olanları erkeklere göre daha sakin olduğundan ömürleri uzundur.

Pug Bakımı

Ev içi yaşama ayak uyduran bu tatlı görünümlü hayvanlar eğlenceli olarak bilinse de bakım gerektiren köpek cinsleri arasında yer alır. Özellikle köpekle vakit geçirmek isteyen kişiler bakım konusunda sorunsuz zaman geçirebilirler. Ömürleri 12 ila 15 yıl arasında olan köpeğinizi sıcaktan ve soğuktan koruduğunuz sürece sağlık sorunları yaşama riskiniz en aza iner. Tüylerinin düzenli şekilde fırçayla taranması gerekir. Yüz bölgesinde bulunan kırışıklıklar özel losyonlarla silinmelidir. Bu sayede göz bölgesinde ve ciltte oluşabilecek olan sağlık sorunlarının da önüne geçersiniz. Köpeğinizin bakım aşamasında aşağıda bulunan detayları kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Dönem dönem aşırı tüy dökme sorunu yaşayacağı için bakım gerekebilir ve hatta bunun için veterinerden yardım almanız gerekebilir. Siyah Pug yavruları uyku esnasında horladığı için yatak odanızda yanınızda bulundurmayın, Özellikle ev için koltuk ya da yatak üzerine çıkıyorsa basamak ya da tabure kullanın. Atlama ve zıplama esnasında eşyalarınızın kırılmasının önüne geçersiniz, Aşırı ilgi bekledikleri için sahiplenirken ona zaman ayırıp ayıramayacağınızı belirleyin, Devamlı kıvrılan kuyruğunu düzeltin, Özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkların temizlenmesi gerekir. Bu sağlıklı yaşaması açısından gereklidir, Beslenme konusuna özellikle dikkat edin. Bu cinsler cüsseleri küçük olsa bile doymak bilmezler. İlerleyen zamanda obezite sorunu meydana gelebilir, Bakımında sosyalleşmesi çok önemlidir. Psikolojik anlamda daha rahat yaşamalarına olanak sağlar.

Ne Zaman Veterinere Götürülür?

Davranışlarında farklılıklar meydana gelmişse, Yaralanma varsa, Acı çekiyorsa, Kusma ve ishal varsa, Burunda akıntı, gözler ve kulaklarda akıntı mevcutsa, Ayaklarında yabancı cisimler bulunuyorsa, Ateşi varsa, Koordinasyon ve denge bozukluğu, Tembellik oluşmuşsa, Zehirlenme şüphesi mevcutsa, Yorgun ve cansız durumdaysa mutlaka veteriner hekime başvurulması gerekir.

Pug Yavruları Beslenme

Pug yavruları doymasını bilmeyen kepek ırklarındandır. Önüne ne kadar mama koyarsanız hepsini yiyebilir. Genelde bilinçsiz olan evcil hayvan besleyicilerinin elinde obezite sorunuyla baş başa kalır. Bunu yaşamamak adına yavru köpeğinizi günde 1 su bardağı kuru mamayla beslenmesi yeterli olacaktır. Yetişkin olan köpeklerde bu miktar metabolizması, yapısı, yaşı ve aktivitesine göre değişir. Köpeklerde insanlar gibi farklı miktarlarda yiyeceklere ihtiyaç duyar. Aktif olan bir köpekle tüm gün yatan bir köpeğe aynı miktarda mama veremezsiniz. Ayriyeten satın alacağınız mamanın beslenmede büyük rolü bulunur. Mama kalitesi yükseldikçe doğru beslenme meydana gelir ve köpeğiniz daha az yiyeceğe ihtiyaç duyar. İlk aşkı insandır ama ikinci aşkı yemektir. Bu ırkın yemeyi fazlasıyla sevdiğini unutmamak gerekir. Küçük yapılarından kaynaklı olarak fazla beslenmek onları sağlık açısından riske sokar. Beslenme konusunda mutlak kısıtlamaları köpeğinizin yaşamınıza sokmalısınız. Ayrıca onu yemek ödülüyle şımartmamalısınız. Uygun düzeyde porsiyon seçimini yapamıyorsanız, veteriner bu konuda size destek sağlayabilir. 

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Pug yavrusu ırkının bu tür özellikle çocukları çok sever. Küçük boyutlarına rağmen diğer küçük köpekler gibi hassas yapısı bulunmaz. Bundan dolayı da ailelerin evcil hayvan seçimleri arasında bulunur. Aktif yaşamı seven bu cins çocuklarınız top oynayabilir, futbol oynayabilir, koşturabilir ya da farklı aktiviteler yapabilir. Yalnız çok hareketli hayvanlar olduğundan dolayı çok küçük çocuklarla yalnız kalmaması ve yetişkinler tarafından kontrol edilmelidir. Düzgün ve doğru şekilde sosyalleşmiş ve eğitim almış bu köpeğiniz evcil hayvanlarla da kolayca anlaşır.

Pug yavruları itaat Eğitimi

Pug yavrusu sahiplendiğinizde farkına varmanız gereken ilk detay enerji düzeyidir. Etrafta koşmayı seven bu köpek ev içinde bulunan objelerle oynamayı da sever. Yavru köpeklerin eve geldiği ilk zamanlarda bu durum eğlenceli gelse de zaman içinde sorun haline gelebilir. Bu durumun düzene sokulması adına itaat eğitimi verilmesi gerekir. Köpeğiniz büyüme aşamasında belli başlı alışkanlıklar öğrenir ve bunları şekillendirir. Yavruluk döneminde edinilen davranışların yetişkinlik döneminde değiştirilmesi oldukça zor olacağından doğru şekillendirilmesi önemlidir. İtaat eğitimi kapsamında şekillenmesi gereken genel davranışlar içinde;

Isırma Eğitimi, Yavru olan köpekler bacak ya da el bölgesini ısırmayı sever. Bu konuda ona yapmaması gerektiğini ısrarlı şekilde belirtmek gerekir. Kesinlikle kızdığınız noktalardan taviz vermeden eğitime devam etmelisiniz. Mobilyalardan Atlamak, Özellikle yavru köpeklerin en sevdiği davranışlar arasında yer alır. Bu konuda ısrarlı şekilde hayır kelimesini kullanmak önemlidir. Israrcı biçimde devamlılığını getirmek kısa sürede istediğiniz davranışı edinmesine olanak sağlar.  Siyah pug yavrusu Çiğnemek, Köpeklerin genel yapısı itibarıyla çiğneme eylemi onlar için oldukça doğaldır. Eşyalarınızı çiğnemesinin önüne geçmek adına mutlaka köpek oyuncakları almanız gerekir. Bu sayede eve geldiğiniz çiğnenmiş bir çorap ya da kıyafet bulamazsınız.

Köpek Eğitimini Kolaylaştırmanın 3 Yolu

Pug Yavrusu eğitiminde ilk kural onunla etkileşim yaşayamadığınız da yavrularınıza sınırlama getirmek olmalıdır. Gevşemesine izin verilmediğinde köpeğinizi yetiştirmek daha kolay hale gelir. Ev içinde oldukça serbest olan yavrularda çiğneme, heyecanlanma, koşturma ve yıkma tarzında davranışların gelişme riski oldukça yüksektir. Bir köpek yavrusu 10 aylık döneme geldiğinde olumlu davranışların hepsini öğrenmiş olmalıdır. Özellikle evdeki rutin yaşam düzenine alışması adına ona kuralların hepsini sabırlı şekilde hatırlatmanız gerekir. Gerektiği zamanlarda ödül ceza yöntemi sık şekilde kullanılmalıdır. Bu sistem yavrunuz da olumlu davranışların daha kolay oturmasını sağlar.

İletişim

Pug üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 - 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa