Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Shih Tzu Şitsu

shih tzu

Shih Tzu Şitsu fiyatları yavruları | yavrusu

Shih Tzu yavrusu boyutu itibari ile dairede bakmak için son derece uygundur. Sevimli görünümü ve cana yakınlığı ile her zaman etrafına olumlu bir  hava vermektedir. Shih Tzu Yavrusu küçük ve dayanıklı bir köpektir. Çift katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir.

Son derece vakur bir görünümü olan Shih Tzu yavrunun burun üzerinden yukarı doğru büyüyen tüyleri ırka özgü yüz ifadesini ve saç şeklini oluşturur. Yüzün ortasından başlayıp her yöne doğru uzayan bu tüyler nedeniyle "krizantem (kasımpatı) suratlı köpek" olarak da adlandırılır.

Şitsu ırkının kafatası yuvarlaktır, belirgin bıyık ve sakal oluşumu gözlenir. Gözleri büyük, yuvarlak ve birbirinden uzaktır. Küçük ve düşük yapıda kulakları da uzun tüylerle kaplıdır, bu nedenle vücudun geri kalanındaki tüylerle karışarak kulakları gizler. Sırt seviyesi düz, vücudu yüksekliğine göre uzundur. Uzun tüylerle kaplı kuyruğu vücut üzerine geriye doğru katlanır.

şitsu

Shih Tzu Yavruları

shih tzu yavru   shih tzu fiyatları

shih tzu   şitsu

Shih Tzu fiyatları

Shih tzu fiyat Pandemi öncesi dönemde bu sevimli süs köpeğinin fiyatları 3000 TL ile 6000 TL arasında seyretmekte olan fiyat skalası, Pandemi sürescinde ülkelerin evlerine kapanmasından ve evcil dostlara talebin haklı olarak tavan yapmasından dolayı şu anki shih tzu fiyatları 4500 ₺ ile 9000 ₺ arasında yükseliş göstermiştir.

Sahiplenme fiyat skalasını etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi yüzünde oluşturduğu maskenin şekli ve rengidir. Shih Tzu fiyatlarında özellikle sahiplenilecek yavru köpeğin ırk standartlarının doğru olduğundan ve sağlıklı olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim. Şitsu fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Şitsu özellikleri

Shih Tzu yavruları küçük ve dayanıklı bir köpek olmakla birlikte çift katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir. Son derece vakur bir görünümü olan burun üzerinden yukarı doğru büyüyen tüyleri ırka özgü yüz ifadesini ve saç şeklini oluşturur. Yüzün ortasından başlayıp her yöne doğru uzayan bu tüyler nedeniyle "krizantem (kasımpatı) suratlı köpek olarak da adlandırılır. Kafatası yuvarlaktır, belirgin bıyık ve sakal oluşumu gözlenir. Uzun tüylü kısa bir burnu ve minik siyah bir burun ucu vardır. Kızıl renklilerde burun ucu kahverengi olabilir.

Şitsu özellikleri arasında belirgin özellikler Gözleri büyük, yuvarlak ve birbirinden uzaktır. Küçük ve düşük yapıda kulakları da uzun tüylerle kaplıdır, bu nedenle vücudun geri kalanındaki tüylerle karışarak kulakları gizler. Sırt seviyesi düz, vücudu yüksekliğine göre uzundur. Uzun tüylerle kaplı kuyruğu vücut üzerine geriye doğru katlanır. Bütün renk seçenekleri kabul edilmekle birlikte, alın bölgesindeki ve kuyruktaki tüylerin beyaz olması tercih edilir.

Karakteri : Uyanık ve cesur bir köpektir. Zeki ve inatçı bir karaktere sahiptir. Neşeli, dayanıklı, bazen küstah ve kibirlidir. Genellikle çocuklarla iyi anlaşmakla birlikte, sinirlendirildiğinde veya şaşırtıldığında ısırabilir. Oyuncu, canlı bir yapısı vardır. Yabancılara çabuk ısınır ve her zaman insanlarla birlikte olmak ister.

Genellikle diğer petlerle de iyi geçinir. Ev içinde tuvalet eğitiminin verilmesi biraz zaman alabilir ama kararlı ve sabırlı bir eğitime yanıt verir. İyi bekçilik yapar ve havlamayı sever. Shih Tzu yavrusu ancak ev içinde genellikle sessizdir. Apartman yaşamı için ideal bir köpektir. Ev içinde yeteri kadar hareketli olduğundan bahçesiz bir evde bakılması problem yaratmamakla birlikte ısıya karşı hassastır.

Bakımı : Günlük en az yarım saat süren bir tüy bakımına ihtiyacı vardır. Başın üzerindeki tüyler iyi görebilmesi için genellikle bir toka yardımıyla bağlanır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta, tüylerin çok sıkı lastik tokalarla tutturulmamasıdır. Fazla sıkı veya gereğinden uzun süre bırakılan tokalar kıl diplerinde ve deride problemlere neden olabilir. Şitsu yavru sahiplerinin bir kısmı kürkün bakımının daha kolay olması ve daha az zaman gerektirmesi açısından tüyleri tıraş ettirmektedir.

Kulak girişi ve gözlerin çevresi temiz ve bakımlı tutulması gereken bölgelerdir. Özellikle gözlerde hassasiyet olanlarda düzenli olarak veteriner hekimlerin tavsiye edeceği damlaların kullanılması gerekli olabilir. Bu ırk hemen hemen hiç tüy dökmez ve yeterli bakımı yapıldığında alerji problemi olan kişiler için tavsiye edilebilir.

Tarihçesi : Çin kökenli olan Shih tzu köpeğinin tarihi ile ilgili net bilgiler olmasa da genel olarak kaynaklarda yer aldığına göre 7. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişlerinin olduğu görülmektedir. Çin saraylarına dayanan bir kökene sahip olması, burada iyi bir şekilde bakıldığını göstermektedir. Saraylarda beslenen köpeklerin bakımının çok iyi yapıldığına dair bilgilerin yer alması Shih tzu köpeğinin de döneminde iyi bakılan bir köpek olduğunu gösteriyor.

Popüler bir cins haline gelmesi ise Rus mülteci Madame de Breuil’ın yardımları sayesinde olmuştur. 1930 yılında İngiltere’de yayılarak popüler bir köpek haline gelen Shih tzu köpeği, II. Dünya savaşı sırasında ABD askerlerinin sevgisini kazanmış ve savaşın bitiminden sonra askerle eşlik ederek ABD yolculuğuna başlamış burada daha büyük bir üne kavuşarak dünya geneline yayılması başlamıştır.

Şitsu Bakımı

Bu köpek ırkının bakımı sırasında tüyleri ile en az 30 dakika kadar ilgilenilmeli ve güzelce taranmalıdır. Baş üstündeki tüyler kestirilmediğinde minik bir toka yardımı ile toplanabilir. Böylece dostunuz daha rahat görecektir. Ancak çok sıkı olan ve naylon yapışkan yapıdaki tokaların kullanılmaması gerekir. Bu dostunuzun kıl ve derisinde problemler meydana getirebilir.Shih-Tzu cinsi dostunuzla dışarıda bir gezintiye çıktıktan sonra eve döndüğünüzde mutlaka patilerini ve gövdesini silmeniz gerekir. Ayrıca tüyleri içerisine kaçan tozları fırçalama yöntemi ile temizlemeniz oldukça önemlidir. 

Köpeklerin bakımı evde tırnak kesilmesine uygun değildir. Çünkü bu cinsin tırnakları etlerine fazla yakındır.Bu cins köpek dostunuzu küçükken sahiplenmek daha çabuk eğitim almasına yardımcı olmak demektir. Algı yönü yüksek olan Shih-tzu cinsi çabuk şekilde eğitilebilir. Karakter olarak neşeli, oyuncu, özgür ruhlu, arkadaş canlısı köpeklerdir.  Bahçe yürüyüşleri ve egzersizler Şitsu cinsi dostunuzu mutlu eder. Sıcak havalardan hoşlanmazlar ve bu onları rahatsız eder. Başka dostları ve kediler ile de iyi anlaşabilirler.

Şitsu hakkında diğer bilgiler

Şitsu ırk ismi ile Shih-Tzu köpek ırkının kökeni Çin’e dayanmaktadır. Çin’de İmparatorluk zamanında bu köpekler son derece popüler hale gelmiştir. Çin’de Avrupa’ya ticaret başladığı sıralarda başka ülkelere gönderilmesi ve satılması yasaklanmıştır. 1930 tarihinde bu köpek İngiltere’ye götürülmüştür. 1969 tarihinde Akc tarafından resmen tanınmıştır.

Şitsu özellikleri : Küçük olmasına rağmen son derece dayanıklı bir cinstir. Tüyleri çift katmanlıdır ve uzundur. Shih Tzu tüyleri sayesinde kendine özel değişik bir yüz tarzı ile saç şekli vardır. Yüzünün orta kısmından gelip her tarafa doğru uzanan tüyleri vardır. Bıyık ile sakalları belli olan bir ırktır. Burnunun ucu çok küçüktür ve burun kısmı uzun tüylüdür. Değişik renkleri olabilen bu köpeğin özellikle kızıl renkli olanlarda burun kısmı kahverengi renktedir. Gözleri büyüktür ve iki göz arasında mesafe vardır. Kulakları düşük ve tüylerle kaplıdır. Sırt kısmı düz ve vücuduna göre yüksek bir hali vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 4 – 7 kg / Dişilerde 4 – 7 kg
Boy: Erkeklerde 28 cm / Dişilerde 28 cm
Yaşam Süresi: 15 yıl

Özellikleri sayesinde her zaman hazır ve cesur köpeklerdendir. Bu köpeklerin genel mizacı şu şekildedir. Zeki olduğu kadar aynı zamanda inatçı huyları vardır. Çoğu zaman neşeyle hareket etse de bazen kibir sergiler. Sinirlendirildiği zaman ısırma problemi yaşanabilir. Son derece oyuncu ve hareketlidir. Tuvalet eğitimi ev içerisinde besleyenler için biraz sabır isteyen bir iştir. Sabır ile beraber iyi bir eğitim sergilenmelidir. Shih Tzu havlamayı çok seven bir köpektir. Ev içerisinde ise genelde sessiz durur.

Evde beslemeye son derece elverişli olan bu köpek ev içerisinde de sürekli hareket halindedir. Sıcak havaları çok sevmeyen bir ırktır. Egzersiz bakımından değişik özelliklere sahiptir. Yani egzersizlerini yaptırmazsanız hem tembel olur hemde çabuk kilo alır. Tembelliğe meyilli olduğu için sürekli dışarıya çıkartıp hareket ettirmeniz gerekir. Tüylerinin yoğun ve fazla olması nedeniyle günde en az 30 dakika kadar tüyleriyle ilgilenilmesi gerekir. Baş üstünde bulunan tüyleri toka ile toplamalıdır. Bu sayede köpeğin rahatça görmesi sağlanır. Tüylerini toplayacağınız toka seçimi çok önemlidir. Çok sıkı olan tokalardan uzak durulmalıdır. Tokalar çok sıkı olursa kıllarında ve derisinde sorun yaşanır.

Shih Tzu besleyen bir kısım insan bu köpeğin tüyleri açısından problem yaratmaması için onu tıraş ettirmektedir. Özellikle kulağın giriş kısmı ile gözlerinin çevresi temiz olmalıdır. Alerji sorunu yaşayan kişiler bu köpeği besleyebilir. Tüy dökme problemi en az olan köpeklerden biridir.

Sağlığı: Bu köpekler genel olarak sağlıklı olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda göz problemleri yaşanabilir. Eğer gözlerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız acilen veteriner kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda sırtı uzun ve bacakları kısa olduğu için omurga hastalıkları görülebilir. En büyük sorunlardan bir tanesi de kulaklarına iyi bakılmaması sonucunda oluşan enfeksiyon problemidir. Dolayısıyla kulaklarına iyi bakmanız gerekmektedir. Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşmaktadır. Ancak eğer hoşuna gitmeyecek bir hareket yapılırsa saldırganlaşabilir. Bu yüzden küçük çocuklarla bir araya gelmesi doğru olmayacaktır. Aynı zamanda çocuklarla baş başa bırakılmaması gerekir.

Aynı zamanda yabancılarla da iyi anlaşan bir köpektir. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel olarak huysuz bir durumu görülmez.

İletişim

Shih Tzu üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 - 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa